10 יתרונות תזונתיים של עשב הלימון (לימונית)

הלימונית שנקראת גם עשב לימון הוא צמח בעל עלים ירוקים ארוכים ודקים הגדל במדינות רבות ביבשת אסיה. כשמו, אכן עשב הלימון מריח כמו לימון, אך טעמו מתון ומתקתק מעט. לצמח זה שימושים רבים במטבח האסייתי בזכות טעמו המיוחד. מבחינה תזונתית, עשב לימון הוא מקור מצוין לויטמיני A, C, חומצה פולית, מגנזיום, אבץ, נחושת, ברזל, אשלגן, זרחן, סידן ומנגן. בנוסף לשימושים הקולינריים, לעשב הלימון יש יתרונות תזונתיים רבים ברפואה הטבעית והוא יכול לשמש כתרופה משלימה למגוון בעיות. לעשב הלימון יש מאפיינים אנטי ספטיים, אנטי בקטריאליים, אנטי פטרייתים, יש לו איכויות נוגדות דלקת, נוגדות דכאון, משתן עדין, מרגיע מערכת עיכול ועצבים ובעל פעולה אנטי סרטנית. כיצד הצמח הזה משפיע על כל מה שציינתי ואיך כדאי לצרוך ממנו? כל התשובות בהמשך המאמר.

לפניכם 10 היתרונות התזונתיים של עשב הלימון:

1. מסייע למערכת העיכול עשב הלימון, מסייע לעיכול בריא. יש בו מרכיבים אנטיספטיים שמשמידים בקטריות ופרזיטים במערכת העיכול מה שמסייע בהגדלת כמות הבקטריה הטובה במערכת העיכול. בנוסף הצמח, יכול לסייע גם לבעיות עיכול נוספות כגון: עצירות, צרבת, שלשול, נפיחות, כאבים ועוויתות ספזמוטיים במעי.

מה לעשות? למערכת עיכול בריאה, שתו תה עשב לימון על בסיס קבוע. כף עלים יבשים או טריים לספל מים. לפחות 1 ליום.

למי לא מומלץ? לילדים מתחת לגיל 5 תה עשב הלימון אינו מומלץ.

2. מפחית רמות כולסטרול הפעילות האנטי כולסטרולית בעשב הלימון עוזרת לקליטת כולסטרול מהמעי. עשב הלימון מסייע לחמצון הכולסטרול “הרע” (LDL) בדם מה שבתמורה עוזר במניעת הצטברות פלאק בעורקים. במחקר שהתקיים באוניברסיטת וויסקונסין ב1989 נתנו קפסולות של 140 מ”ג מיצוי שמן עשב לימון ע”ב יומי לאנשים עם רמות כולסטרול גבוהות מה שנמצא הוא: שלאותם אנשים, חלה ירידה ברמות הכולסטרול (כללי וLDL-) וגם ירידה כללית ברמת שומני הדם שלהם. בנוסף, רמות האשלגן הגבוהות בצמח, מסייעות גם בהורדת לחץ הדם.

מה ניתן לעשות? לשתות 1-2 ספל תה עשב לימון מדי יום ע”מ לסייע בהורדת רמת הכולסטרול ולחץ הדם. לחילופין, ניתן לקחת את עשב הלימון כתוסף בכמוסה. כמובן בתיאום עם רופא או נטורופת מוסמך.

3. ניקוי ודה – טוקסיפיקציה (ניקוי רעלים) צריכה יומית של תה עשב לימון מנקה ועושה ניקוי רעלים עדין. המרכיב המשתן בצמח, מסייע בהוצאת טוקסינים (רעלים), חומצה אורית וכולסטרול רע (LDL) מהגוף וזאת בזכות הגברת השיתון. בנוסף, תה עשב הלימון מסייע בניקוי הכבד, הכליות שלפוחית השתן והלבלב. זה גם משמש תפקיד חשוב בסירקולציה של דם שחיונית וחשובה לבריאות הכללית.

מה לעשות? לשתות 2 ספלי תה עשב לימון ע”ב קבוע כדי להיפטר מחומרים מזיקים לגוף.

4. מסייע במצבי התקררות ושפעת לעשב הלימון יש יכולות אנטיבקטריאליות ואנטיפטריתיות שמסייעות לגוף להתמודד ביתר קלות עם התקררויות, שיעולים וסימפטומים נוספים של שפעת. בנוסף, בעשב הלימון יש רמות גבוהות של ויטמין C שמסייע למערכת החיסון להילחם בהדבקה במחלות אלה.

מה לעשות? ניתן להכין מרתח עשב לימון טיפולי:

א. להרתיח מספר גבעולי עשב לימון, 2-3 מקלות ציפורן, מקל קינמון, כפית כורכום בסיר עם כמות של מעט יותר מספל מים.

ב. אחרי הרתיחה להעביר לכוס ולשתות. המלצתי בזמן מחלה להימנע מלהמתיק בסוכר.

ג. מינון טיפולי יומי – 3 כוסות לפחות!

5. מסייע בהגנה מפני סרטן מחקר מאוניברסיטת בן – גוריון הראה כי עשב לימון יכול לסייע במניעת סרטן. הרכיב בצמח שנקרא “סיטרל” יכול לגרום לאפופטוזיס בתאי סרטן ללא פגיעה בתאים בריאים. במילים פשוטות, עשב הלימון עוזר לתאי הסרטן להתאבד בעצמם. למעשה, כדי לעזור בתהליך החלמה, ההמלצה היא לחולי סרטן בישראל לשתות תה עשב לימון בזמן טיפולי כימוטרפיה והקרנות. מחקר נוסף שפורסם ב2009 בארה”ב מצא שהציטרל בעשב הלימון האט גדילת תאי סרטן שד במעבדה. בנוסף, יש כמה רכיבים אנטי אוקסידנטים בעשב הלימון שיכולים לסייע במניעת תהליך סרטני בזכות מאבקו ברדיקלים החופשיים.

מה לעשות? למניעה וגם בזמן טיפולים 2-3 כוסות תה עשב לימון. רצוי ללא המתקה בסוכר. תחליף טבעי כמו סטיוייה אפשרי.

6. מפחית כאבי דלקות פרקים בזכות הרכיב האנטי דלקתי והרכיב מפחית הכאב שקיימים בצמח. עשב הלימון יכול לסייע במצבי דלקת פרקים, ראומטיזם, אוסטראוטיטיס, גאוט וכאבי מפרקים שונים. הרכיב האנטי דלקתי, עוזר לדכא את הפעילות של האנזים cyclooxygenase 2 שמעורב בדלקות שגורמות לכאבים במיוחד במפרקים. בנוסף, עשב הלימון, מסייע להקל על שרירים תפוסים בעזרת הרכיב של הפחתת הכאב שבצמח.

מה לעשות?

א. לערבב שמן עשב לימון עם שמן קוקוס ביחס של 1:2 ולעסות את האזור הכואב. מומלץ להשאיר את השמן על האיזור הכואב לכמה שעות לפני השטיפה. להרגעת הכאב מומלץ לעשות זאת 1-2 פעמים ביום למשך כמה שבועות.

ב. בנוסף, לשתות 2 כוסות עשב לימון מדי יום.

7. מגביר ייצור חלב אם עשב לימון יעיל במיוחד לאימהות מניקות. יש בעשב הלימון חומר שמסייע להגברת ייצור חלב אם. בנוסף, הרכיבים האנטי מיקרוביים והאנטי בקטריאליים שבצמח מסייעים לתינוקות להישאר בריאים.

מה לעשות? אימהות מניקות יכולות לשתות 1-2 כוסות תה עשב לימון ליום.

הערה: רצוי להימנע משתיית תה עשב לימון במהלך ההריון.

8. מסייע להילחם בדיכאון מרכיבים אנטי דיכאוניים בעשב הלימון עוזרים לטפל בדיכאון. עשב הלימון מסייע בייצור סרוטונין (חומר במוח שמסייע להילחם בדיכאון). עשב לימון, מסייע בהפחתת חרדה, מרומם מצב רוח ומשפר כוח מנטלי. עשב הלימון מכיל “סיטרולנה” רכיב שידוע בהשפעתו המרגיעה על הגוף והנפש ומסייע לשינה טובה.

מה לעשות? לשתות תה עשב לימון בכל פעם שמרגישים במצב רוח ירוד ודיכאוני. או כשרוצים להירגע לפני השינה. התה יסייע בהרגעה ובשיפור ההרגשה.

9. מפחית ריח זיעה מהגוף שמן עשב לימון בהרכב מדולל יכול להיות יעיל כמו דאודורנט. למעשה, מומחי קוסמטיקה ויופי טוענים ששמן עשב לימון אפקטיבי יותר מדאודורנטים סינטטיים רבים הקיימים בשוק. הסיטרל – הרכיב הכימי הדומיננטי בעשב הלימון הוא ארומטי. ובנוסף, הרכיבים האנטי מיקרוביוטיים והאנטי בקטריאליים שבו יכולים לסייע בהזעה מופרזת. להרוס או לעכב מיקרואורגניזמים הגורמים לריח הזיעה בגוף.

10. מסייע לעור נקי עשב לימון יעיל לעור שלנו. הוא יכול להקל בבעיות עוריות שונות מנקבוביות גדולות ועד לזיהומים פטרייתיים. בזכות הרכיב האנטי בקטריאלי, אנטי ספטי, והאנטי פטרייתי, עשב הלימון מסייע בהגבלת כמות הבקטריות והחיידקים שעל העור שלנו. בנוסף, עשב הלימון יכול לסייע בהקטנת הנקבוביות, להגביל הפרשת שומן עודפת בעור ולעזור לעור להיות מוצק ונקי.

מה לעשות?

א. לדלל שמן עשב לימון עם מים או חומר נשא אחר כמו שמן זית/ שקדים.

ב. לערבב בסיר 1 כוס שמן עשב לימון עם 1 כוס שמן זית/ שקדים ולחמם למשך 5 דקות בלבד.

ג. להסיר מהאש ולקרר היטב לפני המריחה על העור.

לסיכום: כדי ליהנות מהיתרונות הרבים של העשב לימון. שתו 1-2 כוסות ממנו מדי יום. כמובן שהטוב ביותר להכין תה מהעלים הטריים, אך גם עלים מיובשים או תיון יכול להיות חלופה טובה. מזכירה שאין לשתות מהתה במהלך ההריון או עם נטילת תרופות ללא התייעצות עם רופא או נטורופת מוסמך.

מעוניינים בהתאמת תפריט אישי לבריאות טובה? מוזמנים ליצור קשר כאן או לחייג לקליניקה 09-8665279. אשמח לעזור!

זה כייף לשתף ...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest