7 עובדות שחשוב לדעת על פרוביוטיקה

פרוביוטיקה הפכה להיות אחד הנושאים “החמים” בתחומי הבריאות ויש לכך שפע של סיבות טובות. הפרוביוטיקה הנכונה יכולה להזין את חיידקי המעי שלנו ולהיטיב עם בריאותנו הפיזית והמנטלית. חשוב לציין כי חשוב שזו תהיה הפרוביוטיקה הנכונה ובהתאמה אישית!

מחקר גדול מתקיים היום במכון ויצמן בנושא חיידקי המעיים שלנו והדרכים להיעזר בהם בהתאמה טיפול בנושא סוכרת, השמנה ומחלות שונות. עד שמשם “תצא תורה” נוכל ללמוד כאן דברים חשובים על הפרוביוטיקה.

היום ניתן למצוא פרוביוטיקה במגוון רחב של מזונות, מפרוזן יוגורט ועד חטיפי חלבון. בעוד שהוספת חיידקים טובים למזונות יכולה להיות טובה לעסקים, מוצרים רבים אלה יכולים להציע מעט מאוד יתרונות ובמקרים מסוימים אפילו להזיק לבריאותנו.

לפניכם 7 עובדות שחשוב לדעת על פרוביוטיקה:

עובדה מס’ 1: הדבר החשוב ביותר לעשות לפני שמתמקדים בתוסף של פרוביוטיקה

על מנת שהפרוביוטיקה תוכל “לעשות את עבודתה” יש לאפשר תנאים אופטימליים כדי שהחיידקים הטובים במעי יוכלו להתקיים ולפרוח. זה מתחיל מהזנת המיקרוביום שלנו בתזונה איכותית. כלומר: הורדת ג’אנק פוד, אוכל מעובד, סוכרים פשוטים בתפריט שלנו והקפדה על תזונה איכותית ומאוזנת.

מטרת הפרוביוטיקה בין אם במזון או בתוסף, היא לעזור לאזן בין החיידקים הטובים לרעים במעי שלנו. אם אוכלים מזונות מעובדים, מלאי סוכר הם יגרמו למצב הפוך מהרצוי. זה יגרום לחיידקים הרעים לשגשג, כי הם חיים נהדר על סוכרים. חיידקי מעי אינם יכולים לשגשג על מזונות המכילים: שומנים בריאים, חלבונים, סיבים ופחמימות איכותיות מורכבות. כשאנו מקפידים על תזונה איכותית ובריאה, אנו מאפשרים לחיידקים הטובים לשגשג ולשמור על גופנו.

עובדה מס’ 2: המקורות הטובים ביותר לפרוביוטיקה עשויים להיות לא מה שאתם חושבים

אם תשאלו אנשים האם הם צורכים פרוביוטיקה בתפריט שלהם. הם בוודאי ישיבו: “או כן, אני אוכל יוגורט מדי יום”. כמות גדולה של אנשים טוענים שאוכלים יוגורט מסיבות בריאותיות. בעוד יוגורט הוא מקור מסורתי לחיידקי המעי. כיום, הייצור ההמוני של היוגורטים שונה בהרבה מהיוגורטים שהוכנו מהחלב הגולמי בעבר. מוצרי יוגורט רבים, אינם אפילו יוגורטים אמיתיים.

רבים מהיוגורטים הנמכרים בארץ וברחבי העולם מהונדסים גנטית ומכילים הורמון שמוזרק לפרות כדי להגביר את כמות ייצור החלב. תהליכי פיסטור המתבצעים בטמפרטורות גבוהות הורגים את החיידקים הטובים בחלב. אם היצרן הוסיף את הפרוביוטיקה לפני תהליך החימום, לא יוותרו במוצר חיידקים פעילים. ואם זה קורה לאחר תהליך הפסטור, אז יש סיכוי שמשהו ישאר במוצר.

במקרים רבים יוגורטים מסחריים מכילים כמויות גדולות של תוספת סוכר ואו ממתיקים. סוכר מבטל את התהליך הטוב של הפרוביוטיקה. ולכן אכילת יוגורט ממותק מכל סוג מבטלת את יתרונות הפרוביוטיקה שבו. בשורה התחתונה: אם אינכם יודעים מה סוג וכמות הפרוביוטיקה שביוגורטים שאתם אוכלים אולי עדיף להיעזר בכמוסת פרוביוטיקה במקום ואו בנוסף.

עובדה מס’ 3: המקור הטוב ביותר לפרוביוטיקה במזון אז מה מקור פרוביוטיקה חוץ מהיוגורטים המסחריים?

יוגורט ושאר מוצרי חלב שהותססו בצורה מסורתית יכולים להזין את החיידקים הטובים במעי. דרך מצוינת לקבל חיידקים טובים בתפריט שלנו זה להכין קפיר בעצמנו. אפשרות נוספת היא הכנת ירקות מותססים ע”ב כרוב, גזר, בטטה, עשבי תבלין שמשאירים לתסוס במיץ סלרי למשך 5-7 ימים. ירקות מותססים הן מקור מעולה לחיידק הלקטובצילוס פלנטרום, חיידק פרוביוטי, שעמיד בסביבה חומצית יכול לסייע למערכת החיסונית ואפילו לסייע במצבים דלקתיים שונים.

עובדה מס’ 4: חיידק לקטובצילוס אסידופילוס, “מת” במהירות במעי שלנו

חייידק הלקטובצילוס אסידופילוס מתוסף לרוב היוגורטים המסחריים כיום. לצערנו, יש לו אורך חיים קצר. כחלופה, עדיף לצרוך את החיידק הזה בוורסיה הפטנטית שלו כפי שעושים בכמוסות לקטובצילוס אסידופילוס DDS-1 שהוא גם עמיד לחומציות המעי וגם לחומציות מיצי המרה והמשמעות שהוא יעיל יותר בגלל יכולתו להתמודד מול בחומציות הקיבה ועם מיצי המרה. מחקר הראה שחיידק הל. אסידופילוס DDS-1 נשאר עמיד למשך 8 ימים לעומת מספר שעות בצורה הרגילה המתוספת ליוגורטים.

עובדה מס’ 5: פרוביוטיקה יכולה לתמוך בבריאות המנטלית כמעט כמו שהיא תומכת בבריאותנו הפיזית.

מחקרים הראו שיתרונות הפרוביוטיקה אינן מסתכמות רק בתועלות שלה למעי שלנו.

המעי שלנו מקושר למוחנו במה שנקרא: ציר מעי – מוח. כל מה שמשפיע על מערכת העיכול משפיע על המוח וכמובן גם ההיפך. כשהמיקרוביום אינו מאוזן, זה יכול להשפיע על מצב רוחנו, מצבנו המנטלי, המערכת החיסונית ואפילו תפקוד מוחי. הפרוביוטיקה במעי יכולה להשפיע על תרכובות הנקראות נוירופפטידים שמשפיעות במישרין על מוחנו.

תגליות אלה על הקשר שבין פרוביוטיקה ובריאותנו המנטלית והפסיכולוגית מדגישות את חשיבות הפרוביוטיקה בכל גיל.

עובדה מס’ 6: אם אתם נוטלים אנטיביוטיקה, אין צורך לחכות עד סיומה כדי לקחת פרוביוטיקה.

אנשים רבים חושבים כי יש לסיים את נטילת האנטיביוטיקה כדי להתחיל ליטול את תוסף הפרוביוטיקה בגלל שבין כה וכה האנטיביוטיקה תהרוג את הפרוביוטיקה. זה נכון שרוב סוגי האנטיביוטיקה אינן סלקטיביות לגבי כל סוגי החיידקים באשר הם. גם אם הם טובים.

הנה, סוד קטן, כיצד לעזור למעי לקבל בחזרה את החיידקים הטובים שהאנטיביוטיקה הרסה. קחו את הפרוביוטיקה במרחק של 4 שעות מהאנטיביוטיקה. למשל, קחו את הפרוביוטיקה כמה שיותר מוקדם על הבוקר וכמה שעות אחרי קחו את האנטיביוטיקה. מחקרים הראו שזו אסטרטגיה נכונה לאזן את מצב חיידקי המעי כבר עם נטילת האנטיביוטיקה. כמובן שגם לאחר סיום התרופה. יש להמשיך עם נטילת הפרוביוטיקה.

עובדה מס’ 7: לא כל תוספי הפרוביוטיקה זהים.

יש המון סוגי פרוביוטיקה. איך יודעים מה לבחור? ובכן, מעבר להתאמה אישית למקרה ספציפי שאז חשוב להיעזר בנטורופת או תזונאי. יש כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון כשבאים לקנות פרוביוטיקה:

• וודאו כי מדובר במותג מוכר ורציני שניתן לסמוך עליו.

• בדקו את נושא הפוטנציה, 25 ביליון חיידקים ומעלה…(CFU- Colony forming units)

• מה אורך חיי המדף של ה(CFU) לא רק זמן הייצור, אלא גם זמן חיוניות המוצר.

• כיצד סגור ומאוחסן המוצר? האם מקורר כפי שכתוב שצריך או שבפטנט ולא חייב קירור.

• וודאו שהמוצר אינו מהונדס גנטית (GMO’s)

• וודאו שהמוצר מיוצר לפי תקן איכות (cGMP)

• בדקו כמה זנים של חיידקים פרוביוטיים המוצר מכיל. חפשו מוצר שמכיל מגוון רחב.

לא בטוחים מה המוצר הנכון ביותר עבורכם? היעזרו בנטורופת או גשו לייעוץ תזונתי שיסייע לכם ליטול את המוצר הנכון והמתאים ביותר עבורכם. ההתאמה האישית היא זו שעושה את ההבדל המשמעותי לבריאות טובה!

מעוניינים בהתאמת תוכנית תזונה לבריאות אופטימלית והתאמת הפרוביוטיקה הנכונה ביותר עבורכם?

צרו קשר בטלפון: 09-8665279. אשמח לעזור!

זה כייף לשתף ...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest