3 סיבות טובות ליהנות מארוחת החג, ואיך למרות הכל לא לעלות במשקל

ראש השנה בפתח ואיתו שפע של מאכלים מסורתיים ומיוחדים לחג הזה. לכל אחד מאיתנו, יש לפחות מאכל אהוב במיוחד שמאפיין בשבילו את ארוחת ערב ראש השנה. החלה העגולה והמתוקה, הדגים, האורז עם הפירות היבשים, וזה עוד לפני שפע הקינוחים המתוקים שמאפיינים את חגיגות ראש השנה.
על 3 הסיבות הטובות בארוחת ערב ראש השנה… ואיך לא לעלות במשקל – בכתבה מיוחדת לקראת החג. מוזמנים לקרוא ליישם ולהעביר לחברים.

ראש השנה הוא גולת הכותרת של עונת האסיף. התפוחים החדשים תלויים על ענפי העץ, הכוורות מלאות בדבש טרי, ועצי הרימון מתהדרים ברימונים אדומים ויפים. זו בדיוק הסיבה שבחרתי להתמקד בסמלי החג: התפוח, הדבש והרימון.

סיבה 1: תפוח

מי שאמר את המשפט “An apple a day keeps the Doctor away”…” ידע מה הוא אומר.
לתפוח, שהוא פרי חמוץ – מתוק יש איכויות רבות. התפוח הוא פרי רב שנתי. בעולם קיימים כ – 7500 זנים שונים. הוא מכיל ויטמינים ומינרלים ואילו קליפתו, עשירה מאוד בפקטין.

סגולות המרפא של התפוח:

  • הפקטין, שמצוי בקליפת התפוח, הינו סיב תזונתי בעל יכולת לשפר את היחס בין הכולסטרול ה”רע” לבין הכולסטרול “הטוב” והוא מצוין להסדרת פעילות המעיים.
  • לפקטין יש גם פעילות אנטי סרטנית. זהו סיב מסיס, שהינו למעשה מולקולה רב סוכרית, המורכבת בין היתר מגלקטוז. הגלקטוז נמשך לחלבונים שנקראים גלקטינים, היושבים על קרומים סרטניים, ובכך מונע תקשורת בין תאי הסרטן, מונע הידבקות תאים סרטניים ולמעשה מונע היווצרות גרורות.
  • בתפוח ממוצע יש כ 80 קלוריות ואינדקס גליקמי נמוך. בשילוב עם כמה שקדים או אגוזים טבעיים, יכול להוות ארוחת ביניים טובה. השילוב של האגוז/ שקד עם התפוח מסייע לסוכרים בתפוח להיספג יותר לאט ומאפשר שובע למשך זמן ארוך יותר.

סיבה 2: דבש
הדבש מופק מצוף פרחים שונים ע”י הדבורים, מה שמסביר את הטעמים והצבעים השונים של סוגי הדבש. דבש טבעי מכיל 20% מים ו80% סוכרים, ויטמינים ומינרלים רבים ורכיבים ייחודיים כגון פרופוליס.
סגולות המרפא של הדבש:
• הדבש נחשב כאנטיספטי, אנטיווירלי ואנטי דלקתי.
• משמש לאיחוי פצעים, חתכים, פצעי לחץ ונמקים. בימי קדם היו מורחים דבש על פצעים כשרצו שלא יתפתח זיהום. וזה אכן לא קרה בזכות רכיב הפרופוליס בדבש.
• יכול לסייע להרגעת מחלות כיב, טחורים, ליובש בעור ולבעיות עצירות.
• הסירופ המתקבל מהשריית בצל בדבש מסייע מאוד במקרים של דלקות גרון.
• ניתן להוסיף דבש לאינהלציה לטיפול במחלות מערכת הנשימה.

שלוש הערות חשובות על דבש:
1. על אף סגולותיו של הדבש הוא אינו שונה מסוכר רגיל, חום או לבן מבחינת ההתייחסות שלנו. לחולי סכרת הוא אינו מומלץ, כפי שסוכר לבן אינו מומלץ ואין להגזים בשימוש בו.
2. הדבש מתוק מסוכר פי שלושה ורצוי שלא לחממו מעל 40 מעלות משום הוא מאבד מערכיו התזונתיים.(לכן גם מומלץ להוסיף אותו למשקאות חמים לאחר קירור המשקה לטמפרטורה זו).
3. דבש אסור לשימוש בילדים הקטנים עד גיל שנתיים. הסיבה היא, מיצי מערכת העיכול של התינוקות אינם חומציים מספיק על מנת לקטול את נבגי חיידק ה -Clostridium botulinum. נבגיו של חיידק זה שמייצר את אחד הרעלים החזקים בטבע, הם בין היצורים היחידים השורדים בדבש.

סיבה 3: רימון
הרימון מכיל ויטמינים , מינרלים, טנינים, פוליפנולים ועשיר במיוחד בנוגדי חמצון.
למה זה חשוב?
כי נוגדי החמצון עוזרים למזער את נזקי החמצון שנגרמים כתוצאה מפעילותו של הגוף ומסייעים לגוף לתפקד טוב יותר ומאטים תהליכי הזדקנות.
סגולות המרפא של הרימון:
• מסייע בהפחתת רמות כולסטרול ושומנים בדם
• מחזק את הדם, חיוני להורדת לחץ דם ומסייע במניעת מחלות לב
• אכילת רימון מסייעת בהשמדת תאים סרטניים
• מנקה רעלים
• מסייע לדלקות מפרקים
• הרמב”ם ציין כי ניתן להשתמש בקליפת רימון לעצירת דימום מפצעים, ובמיץ הרימון לעצירת שלשול ולהקלה על בחילות ועל כאבי ראש שלאחר שכרות.
• לגזים (להרתיח קליפות רימון, לסנן, לקרר ולשתות)
• לבצקות, לפצעים ולכוויות (יש לייבש את קליפות הרימונים לכתוש לאבקה ולהניח על הפצעים).

בריא מאוד לאכול רימון, אך כמו כל דבר במידה. יש לזכור כי גם בפרי הזה כמו בפירות רבים מהפירות, כמות הסוכר גבוהה.

בסיום טקסי הברכות בארוחת החג, מגיעים שאר מטעמי החג, וכאן אם אנחנו רוצים לא להשמין נדרשת מאיתנו משמעת אכילה.

הכלל המנחה בכל מה שקשור לארוחות חג נחלק לשניים: מצד אחד, לטעום במידה מהמאכלים המיוחדים שחיכינו להם כל השנה ומצד שני, להימנע מאכילה מופרזת.
אז איך עושים את זה?
לפניכם 6 טיפים פשוטים וקלים ליישום שיעזרו לכם לצלוח את ארוחות החג בהנאה, אבל מתוך שיקול דעת:
1. אכלו ארוחות רגילות במשך היום ואל תגיעו מורעבים לשולחן החג.
2. שתו מים וותרו על האלכוהול והמיצים.
3. מלאו את הצלחת בתבונה (מחצית מהצלחת ירקות, והיתר מנת חלבון ומעט פחמימה) ועדיף פעם אחת בלבד!
4. העדיפו קינוחים על בסיס פירות ללא תוספות.
5. בסוף הארוחה, חלקו בין כולם את השאריות ואל תשאירו את הפיתויים בביתכם.
6. ואם בכל זאת, לא עמדתם בפיתוי והגזמתם, לא נורא, מפעם אחת לא משמינים, צאו להליכה או לרכיבה. זה כבר יעזור לאזן את ההרגשה, וגם לשרוף את הקלוריות העודפות…

רוצה שאעזור לך לשמור על המשקל ולהרגיש טוב, לקראת השנה החדשה? התקשרו אלי : 09-8665279. אשמח לעזור!
חג שמח ושנה טובה ובריאה!

 

זה כייף לשתף ...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest