עשר המכות שחג הפסח מפיל על הדיאטה שלנו


האביב הגיע אלינו ואתו חג הפסח, המרובה בארוחות עתירות קלוריות. רוצים להגיע לסוף החג בלי כמה קילוגרמים עודפים? במיוחד בשבילכם ריכזתי את 10 המכות התזונתיות שטמונות במאכלי החג, עם הסברים ופתרונות, איך “לשרוד” את החג בלי לסבול ובלי להתנזר, ולהצליח לחצות (שוב) את ים סוף – עם המטעמים המסורתיים ובלי לקלקל את הדיאטה.

מכה מס’ 1 – מצות

בחג הפסח, במקום לחם יש לנו תחליף כפול ומכופל: מצות. הערך הקלורי של מצה רגילה שוות ערך לשתי פרוסות לחם רגיל, וזה עוד לפני שמרחתם עליה דברים טעימים… או סתם פוררתם אותה בתוך המרק (במקום שקדי מרק.)

מה עושים? העדיפו מצות קלות העשויות משילוב של חיטה מלאה ותוספת סיבים תזונתיים. במצה קלה יש רק מחצית מכמות הקלוריות מאשר במצה רגילה. יתרון נוסף; בזכות הסיבים, היא אינה מקשה על העיכול כמו מצה רגילה.

מכה מס’ 2 – אגוזים

בפסח נהוג לתת לילדים לשחק באגוזים ולשלב את האגוזים במאכלי החג. ומה מקור המנהג? האגדה מספרת שאלוהים קרא למשה להביא את בני ישראל העבדים אל הר האלוהים לקראת היציאה ממצרים. משה טען שהעבדים שעבדו בבניית ערי המסכנות היו מלוכלכים ולא ראוי שיבואו כך בפניו. אלוהים שלח את משה “אל גינת אגוז” שם ראה אגוזים רבים מלוכלכים על האדמה. אולם, לאחר שרחץ משה את הקליפה ופתח את האגוזים גילה שהם טובים וראויים לאכילה. לכך התכוון אלוהים גם אל בני ישראל וזה מקור המנהג. קליפת האגוזים חזקה ואטומה בכוונה כדי לשמור על ערכי חומצות השומן החיוניות שבאגוזים השונים. וזו גם הסיבה שחשוב לאכול מהאגוזים כשהם טריים בסמוך לקילופם. אגוזים מכילים שמן ממקור צמחי והם מכילים קלוריות רבות.

מה עושים? ראשית, אוכלים מעט… שנית, העדיפו אגוזים טבעיים, שאינם קלויים/ מומלחים/ טבולים בדבש. ושלישית – העדיפו אגוזי מלך היכולים לשפר את הכולסטרול “הטוב” HDL ושקדים שעשירים בסידן וברזל.

מכה מס’ 3 – חרוסת

לכל עדה יש את “המתכון” המיוחד שלה לחרוסת. המכנה המשותף של כל סוגי החרוסת הוא שילוב של פירות (תמרים/ תפוחים) עם שפע של אגוזים טחונים. יש אנשים שנשבעו לי שהם מוכנים לוותר על כל מאכלי החג ובלבד שישאירו להם את החרוסת…

מה עושים? ובכן, השילוב הטעים הזה של הפרי והאגוזים אינו תמים. כף אחת של חרוסת יכולה לעלות לנו בכ- 80 קלוריות לפחות… וזה עוד לפני שהוספנו את המצה שעליה מורחים אותה… לכן נסו להסתפק בכף אחת בלבד.

מכה מס’ 4 – קניידלך

הכדורים הדחוסים האלה מקמח מצה…יש המעדיפים אותם קטנים שנכנסים בביס אחד, ויש המעדיפים אותם גדולים כדי לחתוך אותם לארבע… דבר אחד בטוח… מה שהם מכילים זו פחמימה ריקה ומרוכזת… קניידל בגודל בינוני יכול להיות שווה ערך לפרוסת לחם…

מה לעשות? זכרו שגם לקניידל השני יש את אותו הטעם בדיוק. העדיפו אחד והוסיפו לקערת המרק, שפע ירקות מבושלים במקום.

מכה מס’ 5 – גפילטע פיש (קציצת דג)

המכה החמישית היא הגפילטע פיש. את קציצת הדג מכינים לרוב מקרפיון טחון שאליו מוסיפים פירורי מצה, ביצה ותבלון נוסף, לעיתים גם סוכר… ולא מעט… בסופו של תיבול, קציצת דג בגודל בינוני יכולה להגיע לכ – 150 קלוריות.

מה עושים? מי שבשבילו פסח זה לא חג בלי הגפילטע פיש, שיסתפק בקציצה אחת בינונית. ודי!

מכה מס’ 6 – יין 

כוס יין לבן או אדום רגיל (כ100 מ”ל) מכילה כ 100 קלוריות ,כוס תירוש ויין אדום מתוק באותה כמות, יכילו כ 150 קלוריות. שזה שווה ערך קלורי לפרוסה עד שתי פרוסות לחם…אם נשתה “כמצוות סדר פסח” את 4 הכוסות יין… נקבל בין 400 ל600 קלוריות רק מהיין, עוד לפני שאכלנו…

מה לעשות? העדיפו שתיית כוס יין אחת בלבד. ואת שאר הכוסות מלאו במים במקום.

מכה מס’ 7 – ארוחות החג

גם בליל הסדר וגם בשאר ארוחות החג אנחנו מגיעים “לאוכל” אחרי המאכלים המסורתיים שאת חלקם ציינתי קודם. מכיוון שיש צורך “לחפות” על החוסר שבדגנים האסורים למאכל בפסח… מעבר למנות הבשריות השונות אחת התוספות השכיחות הן תפוחי אדמה בגרסאות שונות. ובמיוחד סלט תפוחי האדמה שמכיל גם כמויות לא מבוטלות של מיונז… כף מיונז רגיל תכיל כ50 קלוריות וזה עוד לפני תכולת תפוחי האדמה ושאר מרכיבי הסלט.

מה לעשות? ההמלצה שלי היא בשל ריבוי הפחמימות מהיין, מהמצה, ומהקניידל במרק, העדיפו מנת חלבון ושפע של סלטים וירקות. ותרו על התוספת הפחממית של תפוחי האדמה ודומיו בארוחות האלה.

מכה מס’ 8 – קינוחים

ללא קמח בשל היעדר קמח רגיל במתכוני חג הפסח, רבים נוטים להשתמש בשילוב של קמחי אגוזים שונים עם או בתוספת שוקולד, מה שיכול להעלות בצורה משמעותית את הערך הקלורי של המאכל. לצורך ההמחשה בכוס קמח אגוזים טחונים יש פי 3 קלוריות מקמח רגיל. וכמות השומן גבוהה משמעותית. פרוסת עוגה שעשויה משילוב כזה יכולה להכיל יותר מפי 2 מפרוסת עוגה רגילה…

מה לעשות? ההמלצה שלי, אם אתם ממש לא יכולים להתאפק וחייבים קינוח, שתו שתייה חמה ובחרו או כפית אחת לטעימה מקינוח ממש שווה, או קינוח כמו סלט פירות או סורבה במקום.

מכה מס’ 9 – מצה בריי (מציה מטוגנת)

שרדנו את ליל הסדר בגבורה ובנחישות, והגענו לבוקר שלמחרת… זהירות! פה ממתינה לכם מכה-מכה: המצה בריי. מצה בריי היא מצה רגילה (אחת… אף לא פירור אחד יותר…) שטבולה בביצה ובכפית שמן במחבת יכולה לעלות לנו בכ – 260 קלוריות וברוב המקרים, מכינים את המצה בריי מכמות גדולה יותר של מצות וזה לפני התוספת הנבחרת שמגיעה ליד או מעל…

מה לעשות? גם כאן, ההמלצה שלי למי שמאוד אוהב מצה בריי, ורוצה לשמור על המשקל. הכינו אותו ממצה קלה/ סובין , עם סלט גדול ליד ותוספת של גבינה או ממרח חלבוני אחר לפי טעמכם. זה יכול להוות ארוחת בוקר משביעה שלא תגרום לחריגה גדולה בתקופת דיאטה.

מכה מס’ 10 – עוגיות מיוחדות לפסח

עוגיות בוטנים / אגוזים / קוקוס ושוקולד – בעקבות ההסבר הקודם על שלל קינוחי חג הפסח, העוגיות האלה מכילות כמות גבוהה של קלוריות בגלל תכולת השומן והסוכר הגבוהה שבהן. למשל, עוגית קוקוס אחת “ותמימה” תורמת לנו כ – 150 קלוריות וזה עוד לפני הציפוי שוקולד מעל ואו המילוי בפנים.

מה לעשות? ההמלצה שלי, אל תכניסו את המכה העשירית הביתה… הרבה יותר קל להתמודד עם “אין” מאשר עם “יש”. וגם כשאתם מתארחים, העדיפו פרי טרי במקום.

עברנו את פרעה – נעבור גם את זה למרות 10 המכות התזונתיות של פסח, זכרו ליהנות! מהחג, מהאווירה, מהמשפחה, מהחופש ומהאביב. אל תתנו למראות האוכל המפתים לקלקל לכם שום החלטה ומטרה. נצלו את מזג האוויר האביבי, צאו לטייל, לצעוד, לרכוב על אופניים. כל פעילות גופנית תתרום ל”מזעור” נזקי ארוחות החג, ותעזור בשיפור מצב הרוח וכמובן לשמירה על כושר ואורח חיים בריא.

חג פסח שמח ובריא!

מעוניינים לדעת איך ניתן לשמור על אורח חיים בריא וגם לרדת במשקל ? מוזמנים ליצור קשר ל09-8665279 | 054-4410511

 

זה כייף לשתף ...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest