דברים שחשוב לדעת על התירואיד (בלוטת התריס) למען בריאותנו

עייפים? עולים במשקל למרות ששומרים היטב? העור יבש והשיער נושר? יתכן שאתם סובלים מתת פעילות בבלוטת התריס. במאמר, הסבר על בלוטת התריס, מה יכול לגרום לשיבוש בתפקודה, ממה כדאי להימנע ומה כדאי להגביר כדי לשפר את המצב.
כל התשובות למה ניתן לעשות בגישה הטבעית, במאמר שלפניכם.

בלוטת התירואיד שלנו, היא אחת מהבלוטות האנדוקריניות הגדולות ומושפעת כמעט מכל תא בגופנו. תפקידיה רבים והעיקריים שבהם: שמירה על חילוף חומרים מאוזן ושמירה על משקל תקין בעזרת בקרה על תהליך שריפת השומן. הורמוני בלוטת התירואיד הכרחיים להתפתחות ילדינו וכמעט על כל תהליך פיזיולוגי בגופם.

כשרמות הורמוני בלוטת התירואיד אינן מאוזנות, כך גם אנחנו. רמות גבוהות או נמוכות מדי מההורמון יכולות לגרום לבעיה לבריאותנו והרגשתנו הכללית.
מחקרים הראו כי 10 – 40 אחוז מהאנשים שחיים בארה”ב סובלים מבעיות בתפקוד בלוטת התריס. תפקוד ירוד של בלוטת התריס יכול להיות קשור למצבים בריאותיים קשים כגון: פיברומיאלגיה, מעי רגיז, אקנה, אגזמה, מחלות חניכיים, בעיות פריון, ומחלות אוטואימוניות שונות. זו הסיבה שחשוב להבין כיצד בלוטת התריס אמורה לתפקד ולמנוע בעיות רבות.

בלוטת התריס – בואו נבין כיצד היא עובדת:

בלוטת התריס היא בלוטה דמויית פרפר הנמצאת בתוך הצוואר שלנו מתחת לגרון ומיתרי הקול. משקל בלוטה תקינה ינוע בין 20-60 גרם.
בלוטה זו אחראית על ייצור הורמוני המטבוליזם ושולטת על כל תפקוד בגופנו.
היא מייצרת 3 סוגים של הורמונים:
• Triiodothyronine (T3)
• Thyroxine (T4)
• Diiodothyonine (T2)
הורמונים אחרים המושפעים מבלוטת התריס הם: אינסולין, קורטיזול, והורמוני מין כגון: אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון. למעשה, כל ההורמונים הללו קשורים יחד בקשר מתמיד וזה מסביר מדוע תפקוד לא פחות מאופטימלי של בלוטת התריס מתקשר להרבה סימפטומים ומחלות שונות.

כמעט 90 אחוז מההורמון שמיוצר מבלוטת התריס הוא הT4. הכבד שלנו ממיר T4 ל – T3 הצורה האקטיבית וזאת בעזרת אנזימים. T2 הוא הרכיב הפחות מובן בפעילות הבלוטה ונעשים עליו בשנים האחרונות מחקרים רבים.

כשהכל עובד תקין רמות ההורמונים תקינות, וזה שולט על חילוף החומרים של כל תא בגופנו. אולם, אם רמות ה – T3 לקויות, כל המערכת סובלת. רמות T3 מאוזנות חשובות מאוד כי הן למעשה “אומרות” לגרעין תאים ומעבירות מסר לכל הDNA להאיץ את קצב המטבוליזם ע”י שריפת שומן. זו למעשה הדרך שבה T3 מפחית רמות כולסטרול, מצמיח שיער ועוזר לנו להישאר רזים.

מה יכול לגרום לשיבוש ברמות ההורמון?

רמות הורמון 3T יכולות להשתבש בגלל: חוסר איזון תזונתי, רעלנים, אלרגיות, דלקות וסטרס. כל אלה, עלולים לגרום לסיבוכים רבים כגון, סרטן בלוטת התריס, תת פעילות בבלוטה, או פעילות יתר שהן למעשה היום שלושת המחלות הנפוצות ביותר שקשורות לבלוטת התריס.

היפותאירואידיזם – תת פעילות בלוטת התריס

מצב זה מתרחש כשבלוטת התריס מייצרת מעט מדי הורמוני תירואיד, מצב שלעיתים מקושר למחסור ביוד. במשך שנים רבות בעולם הרפואה סברו כי מספיק לבדוק רק את רמות ה TSH. ואם זה ברמות “הנורמה” הכל תקין. אולם עם השנים הבינו שהאבחון טמון בפרטים הקטנים ויש לבדוק את שאר רמות ההורמונים כדי לאתר אם אכן יש בעיה.
איך תדעו אם אתם סובלים מתת פעילות בבלוטת התריס?
אבחון תת פעילות של הבלוטה יכול להיות מורכב לעיתים, סימפטומים רבים של תת פעילות מעורפלים וחופפים עם הפרעות אחרות. זו בדיוק הסיבה שלפעמים אבחון תת פעילות לא מתגלה בזמן בגלל שמסתמכים רק על בדיקות ללא בחינת רמזים נוספים. מניסיוני, הדרך הרגישה ביותר לזהות תת פעילות היא הקשבה לגופכם!

סימפטומים שאנשים עם תת פעילות עלולים לסבול מהם:
תשישות עייפות או חוסר אנרגיה הן סימפטומים קלאסיים של תפקוד לקוי של בלוטת התריס. דכאון מקושר לכך גם כן. אם אובחנתם בדכאון, חשוב שתבקשו לבדוק גם את רמות כל הורמוני בלוטת התריס.
חשוב לציין שלא כל עייפות וחוסר אנרגיה קשורות לתת פעילות של הבלוטה. אחד הסימנים הם, שלפתע אתם שמים לב שאין לכם את האנרגיה לעשות דברים שהייתם עושים בקלות לפני כן.
חוסר יכולת להתאמן על בסיס קבוע כמו בעבר.
תחושה של “ראש כבד” במיוחד בשעות אחה”צ.
הירדמות מהירה ברגע שמתיישבים ואין משהו שחייבים לעשות
עליה במשקל – או קושי בירידה במשקל גם בהקפדה יתרה על תפריט ופעילות גופנית.
עור יבש, מחוספס וקשקשי שאינו מגיב למריחת שמנים וקרם לחות
איבוד שיער – במיוחד אצל נשים כדאי לבדוק את תפקוד הבלוטה. אם אכן זו הבעיה, עם טיפול מתאים השיער יחזור לקדמותו.
רגישות לקור – תחושה של קור כל הזמן גם מקושרת לתת פעילות, אפילו בסאונה וגם היעדר הזעה בזמן פעילות גופנית.
טמפרטורת גוף בסיסית נמוכה – מדידת רמות חום גוף במשך 3 ימים עם היקיצה בבוקר וברמות נמוכות מ36 מעלות יכולות להעיד גם כן על תת פעילות בבלוטת התריס. לעיתים אפילו לפני שהמצב ישתקף בבדיקת ההורמון בבדיקת הדם.
כל אחד מהסימפטומים הנ”ל יכולים לרמז על תת פעילות של הבלוטה. ככל שיש יותר סימפטומים סביר יהיה להניח שאכן יש היפותירואידיזם. יתר על כן, אם יש בן משפחה שסובל מתת פעילות, הסיכוי גדל בהתאמה.
ככל שתהיו יותר בהקשבה לגופכם ומתן מידע מלא לרופא שלכם יהיה קל יותר לאבחן את הבעייה ולתת טיפול מתאים.

מה לגבי היפרתירואידיזם (פעילות יתר של בלוטת התריס)?
מצב של הפרשה עודפת של הורמון ה 4T יגרום להאצת תהליכים רבים בגוף. לעיתים רופאים יכנו מצב כזה כ:thyrotoxicosis” “במקום hyperthyroidism”” מצב זה שכיח יותר בנשים, כ8 מתוך 100 נשים ו1 מתוך 100 גברים יפתחו היפרתירואידיזם במשך חייהם. זה יכול לקרות בכל גיל.
אלה הסימפטומים שעלולים להופיע:
• אי שקט, עצבנות, רגשנות, רגזנות, קשיי שינה.
• קושי להתרכז.
• פעילות מעי תכופה ומוגברת
• הפרעות או היעדר מחזור חודשי לנשים
• איבוד משקל (או השמנה במקרים נדירים)
• דפיקות לב מואצות
• עיניים בולטות
סימפטומים רבים יכולים לא להיות מורגשים עד שרמות ההורמון עולות מאוד ואז הם יהיו ניכרים מאוד. מצב של היפרתירואידיזם לא מטופל עלול לגרום לבעיות לב כגון: פרפור פרוזדורים, אנגינה פקטוריס ואי ספיקת לב. נשים הסובלות מהיפרתירואידיזם יתקשו ללדת.

3 דברים שעלולים להזיק לבלוטת התריס:
1. גלוטן – 
גלוטן יחד עם רגישויות נוספות למזון ידועים כעלולים להזיק לתפקוד הבלוטה בעצם היותם יוצרי דלקת.
רגישות לגלוטן גורמת לבעיות במעי ולהביא לכך שמזונות לא יתעכלו בצורה טובה. מצב שיכול להוביל לתסמונת המעי הדולף, אותם חלקיקי מזון עלולים לעבור לזרם הדם כשהגוף אינו מזהה אותם כאנטי גנים – חומרים שלא אמורים להיות שם, והגוף מייצר נוגדנים כנגדם.
אנטיגנים אלה, זהים למולקולות שבבלוטת התריס, ובגלל זה הגוף למעשה תוקף את בלוטת התריס. זו למעשה תגובה אוטואימונית שהגוף למעשה תוקף את עצמו.
מה שניתן לעשות במצב כזה הוא להסיר ל – 30 יום גלוטן מהתפריט. ואז להחזיר בהדרגה, אם יש הרעה, ניתן להבין שיש רגישות לגלוטן שאינה צליאק.

2. סויה – תאמינו או לא. לא כל צורות הסויה שניתן לקנות טובות לנו… הפיטואסטרוגנים שבסויה עלולים לגרום להיפרתירואידיזם ואפילו לסרטן הבלוטה. בתינוקות, פורמולות העשויות מסויה קושרו כגורמות למחלות אוטואימוניות של הבלוטה.
חשוב לציין כי פולי סויה אורגניים שלא עברו תהליך תיעוש כמו פולי הסויה עצמם, וכאלה שעברו התססה כמו מיסו, טמפה ונאטו הם בסדר גמור לשימוש. אלה המוצרים הלא מותססים שמהם כדאי להיזהר כגון: חלב סויה, מעדנים וגבינות סויה.
3. סטרס ותפקוד בלוטת האדרנל
סטרס הוא אחד מהפוגעים בבלוטת התריס. תפקודי הבלוטה קשורים באופן הדוק לתפקוד בלוטת האדרנל וזה קשור באופן ישיר לאופן שבו אנו מתמודדים עם הסטרס בחיינו.
במצב של סטרס כרוני, הגוף מוצף בהורמוני הסטרס: אנדרנלין וקורטיזול מה שפוגע בבלוטת התריס, ויוצר תהליך של בעיות בריאות הקשורות לכך כגון: השמנה, עלייה בלחץ הדם, רמות כולסטרול גבוהות, ואו רמות סוכר לא מאוזנות או גבוהות.

יוד – כלי חשוב להתמודדות עם בעיות של תת פעילות בלוטת התריס
יוד הוא רכיב מרכזי וחשוב כשמדובר בהורמוני בלוטת התריס. הוא חיוני לתפקוד הבלוטה ולמטבוליזם תקין.
יוד, הינו רכיב אנטי בקטריאלי, אנט ויראלי, אנטי פרזיטי ואנטי סרטני. יש לו 4 תפקידים חשובים בגופנו: לשמר משקל גוף ומטבוליזם, לפתח את המוח ופעילויות קוגניטיביות בילדים, לסייע בפוריות, ולחזק את המערכת החיסונית.
מצבים שגורמים לנו לצריכה מופחתת של יוד:
• דיאטה נטולת דגים ואצות ים.
• דיאטה צמחונית ובעיקר טבעונית
• הפחתת שימוש ביוד במזון ובחקלאות
• מים מועשרים בפלואור
• שימוש במלח מופחת יוד
• שימוש ביוד רדיואקטיבי בפרוצדורות רפואיות מה שמתחרה ביוד הטבעי.
נמצא כי 40% מאוכלוסיית העולם בסיכון לבעיית מחסור ביוד. למעשה, מחסור זה הוא אחד מ3 מחסורים גדולים בקרב אנשים בעולם יחד עם מחסור במגנזיום ובויטמין די.
מה ניתן לעשות כדי לשפר את תפקוד בלוטת התריס?
1. זהו מהם הגורמים שמפריעים לתפקוד הבלוטה – בין אם זה מחסור ביוד, חוסר איזון הורמונלי, סביבה טוקסית או דלקת. לשיפור המצב, התייעצו עם רופא או נטורופת.
2. צרכו מזונות עשירים ביוד בתפריט שלכם – כמקור חלופי טבעי ליוד, שלבו בתזונה שלכם אצות כגון ספירולינה, נורי, וואקמה, היג’יקי, וקומבו. הן עשירות ביוד ובמינרלים שטובים לתפקוד הבלוטה, המינון צריך להיות כ5 גרם ליום. חלב וביצים מכילים יוד גם כן.
3. שימו לב לרכיבי מפתח נוספים בתפריט שלכם – אכלו 2 אגוזי ברזיל ליום שעשירים בסלניום, מזונות עשירים בויטמין A (ירקות כתומים וירוקים) ובחומצות שומן אומגה 3 (מדגים או ממקורות צמחיים כגון: זרעי פשתן, צ’יאה ומרווה מרושתת).
4. הפחיתו צריכת גלוטן ומוצרי סויה מעובדים (ראו הסבר בגוף המאמר).
5. הפחיתו רמות סטרס למינימום אפשרי – במידת הצורך היעזרו בטכניקות הרפיה והרגעה שונות.
6. עשו מאמץ להפחית חשיפה לטוקסינים – סננו את המים שאתם שותים, דאגו לאויר נקי וטוב, קחו כלורלה כאמצעי ניקוי רעלנים מהמזון והסביבה.
7. הקפידו לישון טוב ולפחות 7 שעות בלילה – הרגלי שינה לקויים ומיעוט שינה מעלים רמות סטרס בגופנו.
8. עשו פעילות גופנית על בסיס קבוע – טיילו עם הכלב, צאו להליכה או ריצה בבוקר. פעילות גופנית גורמת באופן ישיר לבלוטת התריס להפריש את הורמון התירואיד מה שגורם לשיפור תפקודה. זאת בתוספת לתועלות רבות אחרות שיש בפעילות גופנית לבריאותנו הנפשית והגופנית.

הגעתם עד כאן? כל הכבוד אתם אלופים!
סובלים מהסימפטומים שציינתי? מעוניינים בייעוץ ובניית תוכנית תזונה ופעילות גופנית לאיזון הבלוטה? מוזמנים ליצור קשר. אשמח לעזור! 09-8665279 | 054-4410511

זה כייף לשתף ...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest